Hidrogén vagy elektromosság? A közlekedés jövőjéért zajló háború kulisszatitkai

Elektromos autók – A jelen királyai
Az elektromos autók az elmúlt évtizedben óriási fejlődésen mentek keresztül, és ma már egyre több ország állami támogatásokkal ösztönzi az átállást. Az akkumulátoros elektromos járművek (BEV-ek) előnye a hatékony energiafelhasználás, hiszen az áram közvetlenül a motorba jut, így kevesebb veszteség keletkezik, mint a belső égésű motoroknál.
Az elektromos autók egyik legnagyobb előnye, hogy a már kiépült elektromos hálózatokra támaszkodnak. A töltőállomások hálózata folyamatosan bővül, és sok ország célja, hogy a következő évtizedben teljesen kivonja a forgalomból a belső égésű motorokat. Egy Tesla Model 3 vagy egy Volkswagen ID.4 már képes 500-600 kilométeres hatótávolságra, ami néhány éve még elképzelhetetlen lett volna egy elektromos autótól. Ugyanakkor az akkumulátoroknak komoly korlátaik is vannak. Az előállításukhoz szükséges lítium, kobalt és nikkel kitermelése környezeti problémákat vet fel, az újrahasznosításuk pedig még nem megoldott teljes mértékben. Ráadásul a töltési idő is továbbra is jelentős: míg egy benzines autót néhány perc alatt meg lehet tankolni, egy elektromos autó gyors töltése is legalább 20-30 percet vesz igénybe.
Hidrogén – A jövő üzemanyaga vagy zsákutca?
A hidrogénüzemű autók (FCEV – üzemanyagcellás elektromos járművek) egy másik fenntartható alternatívát jelentenek. A hidrogénes meghajtás egyik legnagyobb előnye, hogy a töltése alig néhány percet vesz igénybe, akárcsak a hagyományos üzemanyagoké. Ezen kívül a hatótávolság is versenyképes: egy Toyota Mirai vagy egy Hyundai Nexo akár 600-700 kilométert is megtehet egyetlen feltöltéssel.
A hidrogén legnagyobb hátránya azonban az infrastruktúra hiánya. Míg az elektromos töltőállomások száma folyamatosan növekszik, a hidrogéntöltő állomások száma elenyésző. Egy másik probléma az előállítás: jelenleg a hidrogén nagy része földgázból származik, amelynek előállítása nem környezetbarát. A zöld hidrogén, amelyet megújuló energiaforrásokból állítanak elő vízbontás segítségével, ígéretes megoldás, de még mindig rendkívül költséges. Egy másik kérdés a hatékonyság: a hidrogénhajtású járművek esetében az energiaátalakítás során jelentős veszteség keletkezik. Az elektromos autók esetében az energia átalakítása és felhasználása sokkal közvetlenebb, míg a hidrogén előállítása, tárolása és az üzemanyagcellában történő visszaalakítása során rengeteg energia megy veszendőbe.
Melyik technológia nyerhet hosszú távon?
Mind az elektromos, mind a hidrogénhajtás komoly potenciállal bír, de az eltérő alkalmazási területek miatt várhatóan nem egyértelmű győztes születik. A személyautók piacán az akkumulátoros elektromos autók állnak nyerésre, mivel a töltőinfrastruktúra kiépítése és az akkumulátor-technológia fejlődése gyorsabb ütemben zajlik. Az akkumulátorok egyre olcsóbbá és hatékonyabbá válnak, miközben a hidrogén előállítása továbbra is drága és energiaigényes. A hidrogén ugyanakkor kiváló megoldás lehet a nehézjárművek, a teherszállítás és a repülés számára, ahol az akkumulátorok hatótávolsága és tömege problémát jelenthet. A hidrogénüzemű kamionok és buszok már most is kísérleti fázisban vannak, és egyes országok komoly összegeket fektetnek be a technológia fejlesztésébe.
Ki nyeri az autóipari forradalmat?
A kormányok és autógyártók eltérő stratégiát követnek. Míg Európában és az Egyesült Államokban az elektromos autók kapnak nagyobb támogatást, Japán és Dél-Korea jelentős erőforrásokat fektet a hidrogénhajtás fejlesztésébe. A Toyota és a Hyundai például elkötelezett a hidrogéntechnológia mellett, míg a Tesla vagy a Volkswagen inkább az elektromos autókra koncentrál.
Bár a jövő még nyitott, a jelenlegi trendek azt mutatják, hogy az elektromos autók egyértelműen dominálni fogják a személyautó-piacot a következő évtizedekben, míg a hidrogén leginkább a nagyobb járművek és ipari alkalmazások területén kaphat majd kulcsszerepet. A végső döntést azonban nemcsak a technológia hatékonysága, hanem az infrastruktúra kiépülése és a fenntarthatósági szempontok is meghatározzák. A fent említett szempontokat pedig nekünk is érdemes szem előtt tartanunk, amikor új autót vásárolunk.